Konsultacje
Konsultacje to pierwsze spotkania ze specjalistą, w trakcie których wspólnie rozmawia się o przyczynach, z powodu których dana osoba zdecydowała się na skorzystanie z pomocy psychologicznej. Psychoterapeuta wysłuchuje i zadaje różne pytania, które mają pomóc mu w jak najlepszym zrozumieniu i dobraniu najbardziej odpowiedniego sposobu wspólnej pracy. W tym celu korzysta się z narzędzia jakim jest wywiad, który składa się z wielu różnorakich pytań. Szczegółowość takich wywiadów wynika z tego, iż człowiek w psychologii postrzegany jest holistycznie, jako całość. Psychika, ciało, doświadczenia z przeszłości, obecna sytuacja, wszystko to i wiele innych składa się na sposób przeżywania i funkcjonowania danej osoby. Te informacje mają również kluczowe znaczenie do pełnego określenia przyczyn pojawiających się trudności. W trakcie spotkań konsultacyjnych również osoba zgłaszająca się ma możliwość, aby sprawdzać, jak czuje się we współpracy z danym specjalistą, czy konkretny styl pracy jej odpowiada. W trakcie konsultacji obie strony badają i odpowiadają sobie na różne pytania.
Konsultacje kończą się podzieleniem przez psychoterapeutę wrażeniami i refleksjami diagnostycznymi, ustaleniem celów pracy terapeutycznej oraz zawarciem tzw. kontraktu terapeutycznego, który określa ramy terapii oraz rolę jaką w owym procesie ma terapeuta, a jaką osoba zgłaszająca się. Psychoterapeuci pracują w różnych nurtach i ich styl pracy w obrębie podobnych usług będzie się różnił. Konsultacje zazwyczaj trwają od trzech do pięciu spotkań. Nieraz specjalista zaleca dodatkowo skorzystanie z konsultacji lekarskiej np. psychiatrycznej lub prosi o zrobienie dodatkowych badań, w celu sformułowania jak najpełniejszej diagnozy.
Jeżeli więc czujesz potrzebę, aby porozmawiać ze specjalistą, ale nie masz sprecyzowanych oczekiwań to w trakcie takich spotkań można spróbować odpowiedzieć sobie na różne pytania i podjąć decyzję.